Pytania

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania hipertermii ogólnoustrojowej?

Hipertermia ogólnoustrojowa nie może być wykonywana u pacjentów, u których występują rozległe, niezagojone rany w obrębie powłoki brzusznej oraz na klatce piersiowej. Ponadto przeciwwskazaniami do zabiegu są: zakrzepica żylna, zaburzenia rytmu serca, marskość wątroby, ostre stany zapalne np. zapalenie płuc. Każdorazowo przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i podejmuje decyzję o przeprowadzeniu hipertermii.

Czy metoda może być stosowana u dzieci?

Ze względu na stosunkowo długi czas trwania zabiegu oraz konieczność ścisłej współpracy pacjenta z personelem medycznym procedury wykonywane są u pacjentów, którzy ukończyli 16 rok życia.

Czy można poddać się zabiegowi hipertermii ogólnoustrojowej po przebytym zabiegu operacyjnym?

Większość pacjentów, u których przeprowadzane są zabiegi hipertermii ogólnoustrojowej jest po zabiegach operacyjnych. Podstawowe znaczenie ma zagojenie się rany. Optymalny czas jaki powinien upłynąć od operacji do zabiegu hipertermii wynosi od 4 do 6 tygodni.

Kiedy mogę rozpocząć terapię metodą hipertermii ogólnoustrojowej?

Optymalne dla pacjenta jest rozpoczęcie terapii w momencie wdrożenia chemioterapii, radioterapii lub immunoterapii. Indywidualnie oceniana jest sytuacja kliniczna każdego pacjenta i dobierana optymalna częstotliwość przeprowadzania zabiegów. Decyzję podejmuje lekarz.

Po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego również możliwe jest zastosowani hipertermii ogólnoustrojowej w celu stymulacji układu odpornościowego pacjenta i poprawienia efektów zakończonej terapii, a także szybszej regeneracji organizmu.

Stosuję leki w formie plastrów na skórę. Czy mogę je mieć podczas zabiegu?

Podwyższona temperatura ciała może wpływać na większe wchłanianie się leków przez skórę, dlatego należy usunąć plaster na czas zabiegu. Możliwa jest np. wymiana plastra na nowy po zabiegu hipertermii.

Katowice

Szpital TOMMED - Echo-Med24.pl

ul. A. Fredry 22, 40-662 Katowice, tel. +48 32 307 48 64

Bydgoszcz

ul. Szosa Gdańska 31, 08-031 Osielsko k/Bydgoszczy

tel. +48 52 35 067 35