Fizjoterapia. Rodzaje i różnice pomiędzy zabiegami fizjoterapeutycznymi

fizykoterapia

Już w starożytni mędrcy w swoich systemach filozoficznych zwracali uwagę na to, jak silnie ułożenie ciała i jego reaktywność na bodźce zewnętrzne jest powiązane z uzyskiwanymi efektami w procesie leczniczym i w profilaktyce zdrowotnej. Do dzisiejszych czasów rozwinęła się już osobna i ogromna dziedzina nauki, stanowiąca integralną część nauk medycznych, fizjoterapia.

Fizjoterapia to zespół metod leczniczych obejmujących naukę i praktykę leczenia pacjentów środkami naturalnymi, opartymi na zróżnicowanych formach energii fizycznej takich jak ruch, dotyk, bodźce termiczne, mechaniczne, kinetyczne, świetlne, chemiczne i elektryczne.

Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi choroby i nawrotom dolegliwości, usuwanie ich, i przywracanie pacjentowi sprawności fizycznej.

Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych

Współcześnie rozróżniamy następujące działy fizjoterapii i zabiegi fizjoterapeutyczne zobacz więcej: http://dobrybrat.pl/zabiegi-fizjoterapeutyczne/:

  • balneoterapia
  • klimatoterapia
  • hydroterapia
  • kinezyterapia
  • terapia manualna
  • masaż leczniczy
  • ergoterapia
  • fizykoterapia

Obecnie fizjoterapeuci świadczą swoje usługi niezależnie, sami diagnozują i następnie monitorują proces zdrowienia swoich pacjentów. Działalność fizjoterapeutów jest bardzo wielopłaszczyznowa, coraz częściej obserwuje się więc powstawanie osobnych, ukierunkowanych na daną dziedzinę ośrodków fizjoterapeutycznych.

fizykoterapia dłonie

Co to jest balneoterapia?

Sama nazwa balneoterapii pochodzi z łacińskiego słowa balneum, które oznacza łaźnię, kąpiel; od starożytności bowiem wiadomo, że wodolecznictwo uzdrawia ciało i wpływa korzystnie na nasz stan psychiczny.

W dzisiejszych czasach dobroczynny wpływ wody wykorzystuje hydroterapia oraz balneoterapia. W tym drugim przypadku stosuje się do kąpieli leczniczych wody mineralne, nasycone odżywczymi składnikami wpływającymi na zdrowie i urodę, oraz peloidy (torfy, muły czy osady morskie, jeziorne lub źródlane) lub gazy.

Balneoterapia dedykowana jest cierpiącym na choroby i bóle stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości dermatologiczne, a także przemęczenie czy stres. Balneoterapia ma formę kąpieli, natrysku, irygacji lub masażu podwodnego.

Klimatoterapia. Jak połączyć podróżowanie z leczeniem?

Klimatoterapia (leczenie klimatem), to metoda uzdrawiania poprzez przebywanie pacjenta w specyficznych i określonych warunkach klimatycznych. Klimatoterapia stosowana jest od starożytności, a ogromną popularność zyskała w czasach epidemii gruźlicy, kiedy to przebywanie w wysokogórskich miejscowościach, było jednym z nielicznych sposobów na zahamowanie postępu tej choroby.

Na specyficzny klimat, jaki może pomagać chorym, składają się takie czynniki atmosferyczne jak ciśnienie, nasłonecznienie, temperatura, wilgotność powietrza wiatry, a nawet stopień zachmurzenia. Klimatoterapia jest więc bardzo ciekawym i prozdrowotnym sposobem podróżowania, gdyż kolejne destynacje swoich wypraw można warunkować tym, jak dany klimat może pomóc nam w procesie zdrowienia.

Klimatoterapia zalecana jest cierpiącym na choroby układu oddechowego, choroby krążenia, niedokrwistość, alergie, choroby skóry czy stany depresyjne.

Hydroterapia, czyli terapia dla każdego

Wspomniana wcześniej hydroterapia (akwaterapia) to jedna z dwóch dziedzin wodolecznictwa, które wykorzystuje zdrowotny wpływ zewnętrznego działania wody na stan zdrowia pacjentów. W odróżnieniu od balneoterapii wykorzystuje się w niej zwykłą wodę, nie tylko tę wysoko zmineralizowaną.

Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych w hydroterapii zależą od użytego stanu skupienia wody, jej temperatury i ciśnienia. Wyróżnia się spośród niech kąpiele, masaże wodne, okłady, kompresy, natryski czy polewanie.

Hydroterapia zwiększa odporność, poprawia pracę serca, układu krążenia, redukuje bóle i stres, poprawia przemianę materii i wpływa leczniczo na układ oddechowy i rozrodczy. Jest więc zalecana nie tylko w przypadku ciężkich schorzeń, ale także profilaktycznie, dla każdego.

Na czym polega kinezyterapia?

Greckie słowo kinesis oznacza ruch. Kinezyterapia jest więc leczeniem za pomocą ćwiczeń i gimnastyki. Dzieli się ona na kinezyterapię ogólną oraz miejscową, która dotyczy bezpośrednio zmienionego chorobowo narządu. Składają się na nią:

  • ćwiczenia bierne –  wykonywane przez fizjoterapeutę lub maszynę, bez zaangażowania pacjenta
  • ćwiczenia izometryczne – czyli czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości
  • ćwiczenia czynno-bierne – kiedy ruch wykonywany jest biernie, ale pacjent sam rozluźnia mięśnie
  • ćwiczenia samowspomagane – pacjent sam, na przykład zdrową ręką, wspomaga pracę osłabionych mięśni
  • ćwiczenia w odciążeniu – wykonywanie ruchu przy odciążeniu ćwiczonego odcinka ciała
  • ćwiczenia czynne – czyli samodzielne
  • ćwiczenia oddechowe

Kinezyterapia ogólna składa się z ćwiczeń części ciała nieobjętych chorobą jak ćwiczenia ogólnokondycyjne, poranna gimnastyka czy sport inwalidów.

Jak wygląda terapia manualna?

Terapia manualna to metoda leczenia schorzeń ciała, przede wszystkim bólów kręgosłupa i stawów, za pomocą dotyku fizjoterapeuty. Specjalista za pomocą odpowiedniego i bardzo sprecyzowanego ucisku danego punktu na ciele, przywraca schorowanym miejscom równowagę mięśniową. Narzędziem pracy terapeuty manualnego są jego dłonie, to za ich pomocą masuje skórę, mięśnie, ścięgna, nerwy czy wiązadła i odnajduje w nich napięcia, które następnie za pomocą technik odpowiedniego dotyku, ugniatania, oklepywania czy ucisku, niweluje.

Terapia manualna pozwala wyleczyć nerwobóle, dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnienia i urazy stawów, migreny, bóle mięśni oraz napięcia wynikające z lęków, stresu czy przemęczenia.

terapia manualna

Rodzaje masaży leczniczych

Masaż leczniczy to technika fizjoterapeutyczna (może wykonywać ją tylko osoba kompetentna i doświadczona!), która polega na usuwaniu napięć powodujących bóle i zmiany pracy organizmu. Regularne masaże odprężają, redukują stres i jego wpływ na ciało, oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają krążenie, w razie urazu czy kontuzji, pomagają znacznie szybciej wrócić do sprawności.
Krótko mówiąc, każdy z nas może doświadczyć korzyści płynących z profesjonalnego masażu leczniczego.

Rozróżniamy kilka jego rodzajów, na przykład pobudzający krążenie limfy masaż limfatyczny (niweluje obrzęki i bóle, detoksykuje), masaż klasyczny (niwelujący bóle pleców, ramion, barków, głowy i szyi) czy masaż kręgosłupa, który potrafi nawet cofnąć wrodzone, poważne zwyrodnienia.

Dla kogo przeznaczona jest ergoterapia?

Ergoterapia służy wszystkim tym, którzy przez chorobę fizyczną lub psychiczną, bądź też jakiś rodzaj niepełnosprawności nie mają pełnej samodzielności i niezależności. Jest to forma terapii prowadząca do rekonwalescencji chorych, przywrócenia bądź uzyskania sprawności ruchowej, szczególnie w dziedzinie życia codziennego, które zdrowym nie stwarzają żadnego problemu.

Nauka samodzielnego ubierania się i rozbierania, przygotowywania posiłków, higiena osobista, rękodzieło czy po prostu zachęcenie osoby chorej do uczestnictwa w społecznym życiu, ma ogromny wpływ na jego poczucie wartości i poczucie niezależności.
Ergoterapia, czyli terapia zajęciowa w czystej formie, stanowi oddzielną formę rehabilitacji i ma za zdanie nie tylko leczyć, ale także radzić, pomagać i wspierać chorego.

Fizykoterapia. Na czym polega?

Fizykoterapia to rodzaj leczenia, zazwyczaj przewlekłych schorzeń i urazów ośrodka ruchu. Wykorzystuje ona dobroczynny wpływ prądu elektrycznego, ciepła, zimna (np. krioterapia), pola magnetycznego czy lasera. Istnieją różne zbiegi rehabilitacyjne zaliczające się do dziedziny fizykoterapii.

Od terapii z użyciem lasera (działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, regenerujące tkanki, usprawniające mikrokrążenie i przeciwbólowe), czy ultradźwięków (zwiększają przepuszczalność błon komórkowych i przyspieszają wewnątrzkomórkowy metabolizm), po, na przykład, elektrostymulację, która przez przymocowane do ciała elektrody emituje do ciała prąd o niskiej częstotliwości. Zaleceniem do stosowania elektrostymulacji są zaniki mięśni, porażenie mięśniowe oraz niedowłady.

Udostępnij wpis