Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę zdrowia i sprawności fizycznej dla osób w każdym wieku, jest wyjazd na urlop rehabilitacyjny, zwany także turnusem rehabilitacyjnym.
Okazuje się bowiem, że spędzenie wczasów w otoczeniu pięknej przyrody sprzyja ogólnej poprawie samopoczucia, co bezpośrednio przekłada się na poprawę stanu zdrowia pacjentów, niezależnie od ich wieku.
Dodatkowo wyjazd na wczasy rehabilitacyjne to także świetna okazja do tego, by codziennie pod okiem doświadczonych specjalistów ćwiczyć ciało, wzmocnić je i nabrać życiowej energii i wigoru na kolejne długie miesiące.
Spis treści
Na czym polega turnus rehabilitacyjny?
Turnusem rehabilitacyjnym nazywamy zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączoną z elementami wypoczynku i rekreacji. Ma on na zadanie poprawę sprawności psychofizycznej uczestników oraz rozwijanie ich umiejętności społecznych i komunikacyjnych, między innymi przez udział we wspólnych aktywnościach, realizację i rozwój zainteresowań, a także codziennych ćwiczeniach ruchowych odbywanych pod okiem specjalistów i rehabilitantów.
Nie bez znaczenia jest fakt, że podczas tego typu wyjazdów w jednym miejscu spotykają się całe grupy osób w podobnym wieku, w podobnej sytuacji życiowej. Poznawanie nowych ludzi, spędzanie z nimi czasu i wyrwanie się z codziennej rutyny ma niezwykle silny wpływ na poprawę samopoczucia i rozwój umiejętności społecznych uczestników, a co za tym idzie, szybszy powrót do zdrowia.
Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym powoduje więc korzyści nie tylko zdrowotne – dzięki codziennym ćwiczeniom, zabiegom, masażom i wymaganym przy leczeniu danego schorzenia aktywnościom wykonywanym pod okiem doświadczonych rehabilitantów i opiekunów — ale przynosi także wiele dobrego w sferze duchowej, kulturalnej i towarzyskiej. A jak wiemy, wzajemne pozytywne oddziaływanie nastroju i ogólnego samopoczucia na kondycję fizyczną jest niezaprzeczalne.
Wczasy rehabilitacyjne odbywają się w grupach zorganizowanych liczących zazwyczaj około 20 osób. Uczestnicy o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji spotykają się w określonym terminie na około 2 tygodnie w ośrodkach wypoczynkowych, które są odpowiednio przystosowane do przyjęcia kuracjuszy w ich aktualnym stanie zdrowia. Podczas pobytu na uczestników czekają codzienne zajęcia, zarówno grupowe, jak i indywidualne.
Zabiegi i zajęcia podczas turnusów
Z racji tego, że turnusy rehabilitacyjne i zdrowotne przeznaczone są głównie dla osób niepełnosprawnych, borykających się z kontuzjami, chorobami lub dolegliwościami związanymi z przebytym udarem, lub po prostu postępującym wiekiem, obowiązuje na nich plan dnia zawierający w sobie sporo czasu na indywidualną rekreację i cieszenie się pięknem przyrody, ale nie brakuje tam również zorganizowanych zajęć i zabiegów mających na celu poprawę zdrowia fizycznego kuracjuszy.
Masaże, hydroterapia, jonoforeza, laseroterapia, kinezyterapia, ultradźwięki, krioterapia miejscowa czy terapia funkcjonalna, zajęcia rozwijające talenty, a także dostosowane do potrzeb uczestników ćwiczenia i masaże rehabilitacyjne pod okiem specjalistów, to tylko niektóre pozycje, z których można korzystać podczas turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci, seniorów czy osób po przebytym udarze. Nie zapominajmy też o zajęciach poprawiających samopoczucie, rozwijających talenty i po prostu przynoszących radość, jak wszelkiego rodzaju zajęcia artystyczne, wspólna zabawa oraz cieszenie się przyrodą.
Nie bez powodu najlepsze ośrodki rehabilitacyjne znajdują się w gęsto zalesionych rejonach Polski, w pobliżu morza, jezior lub rezerwatów przyrody. Jednym z takich ośrodków jest np. Dobry Brat – Centrum rehabilitacyjno-rekreacyjne w Borach Tucholskich.
Dodatkowe atrakcje dla uczestników
Podczas odbywania turnusów rehabilitacyjnych czy to nad morzem, nad jeziorem czy w otoczeniu lasów, na kuracjuszy czeka też wiele dodatkowych atrakcji. Oczywiście ogromną wartością dodaną do każdego programu tego rodzaju urlopów zdrowotnych jest bezpośrednia bliskość przyrody, która wycisza, uspokaja i pozwala dosłownie odetchnąć świeżym powietrzem, którego zbawienny wpływ na poprawę zdrowia jest nie do przecenienia.
Oprócz dobrodziejstw natury na uczestników rehabilitacyjnych wczasów czekają również atrakcje czysto rekreacyjne, takie jak nauka tańca przy muzyce na żywo, wieczorki poezji, wspólne gry, zabawy, ogniska i wycieczki po okolicy.
Poznaj ofertę ośrodka Dobry Brat w Osieku
Polecamy zapoznanie się z ofertą Centrum rehabilitacyjno- rekreacyjnego Dobry Brat w Osieku, znajdującego się w samym sercu Borów Tucholskich. Oszałamiająca przyroda i piękna lokalizacja nad jeziorem (teren otoczony jest aż czterema rezerwatami!), świetne warunki zakwaterowania, mnóstwo atrakcji i profesjonalnie skomponowana oferta rehabilitacyjno-zdrowotna sprawiają, że ośrodek ten szczyci się ogromnymi sukcesami w przywracaniu swoich podopiecznych do zdrowia, sprawności i ogólnej poprawy ich kondycji fizycznej i psychicznej.
Warto wiedzieć, że uczestnictwo na turnusie rehabilitacyjnym może być dofinansowane przez PFRON i możliwość ta przysługuje każdej osobie z orzeczeniem niepełnosprawności.