Zabawki sensoryczne – dlaczego tak ważne w rozwoju dziecka?

Zabawka sensoryczna Fat Brain Toy

Współczesny rodzic może wybierać spośród ogromnej liczby zabawek dla dzieci – w różnym wieku, z różnymi potrzebami i z różnymi zainteresowaniami. Kupując zabawkę dla malucha i starszaka zwracamy uwagę przede wszystkim na jej jakość, materiały, z których została wykonana oraz bezpieczeństwo użytkowania. Dobra zabawka to rzecz, która zajmie uwagę dziecka, zachęci do podejmowania konkretnych czynności lub zainspiruje to twórczego działania. Szczególną kategorią są zabawki sensoryczne, których dodatkowym zadaniem jest stymulowanie i wspieranie procesu integracji sensorycznej u dziecka. Co to dokładnie znaczy? Jakie zabawki sensoryczne możemy znaleźć na rynku?

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to zabawki, które mają stymulować rozwój fizyczny i umysłowy dziecka poprzez wielotorowe oddziaływanie na jego zmysły. W zależności od rodzaju zabawki mogą aktywizować jeden, dwa lub więcej zmysłów. Najwięcej zabawek sensorycznych stymuluje zmysł dotyku i wzroku oraz słuchu, a wybrane – również węchu czy smaku. Do stymulowania zmysłu dotyku służą zabawki, których powierzchnia ma różną fakturę i/lub poszczególne elementy zostały wykonane z różnych materiałów. Stymulowaniu wzroku służą przede wszystkim różne kolory zabawkowych elementów, również świecące i matowe ich powierzchnie. Część zabawek sensorycznych jest tak skonstruowana, by poruszanie nimi skutkowało wydawaniem dźwięków (np. podczas potrząsania zabawką lub turlania jej), co z kolei pozwala na stymulowanie słuchu.

Więcej o zabawkach sensorycznych: https://www.zabawkoboty.pl/blog/zabawki-sensoryczne-czym-sa-i-czy-warto-dac-je-dziecku/

Jak zabawki sensoryczne mogą pomóc Twojemu dziecku?

W zabawie zabawkami sensorycznymi nie chodzi jednak o stymulowanie pojedynczych zmysłów, ale właśnie ich integrację. Dziecko poprzez zabawę poznaje otaczający go świat oraz zasady nim rządzące, odnajduje się w ciągach przyczynowo skutkowych (przekonując się np. że wykonanie określonego ruchu zabawką spowoduje wydanie przez nią dźwięku) oraz ma okazję do trenowania małej motoryki i koordynacji ręka – oko. Zabawki sensoryczne doskonale sprawdzają się zarówno w rękach prawidłowo rozwijających się dzieci, jak i w przypadku maluchów i starszaków z rozmaitymi zaburzeniami sensorycznymi (mogą być wykorzystywane w terapii i rehabilitacji). Poza tym są po prostu interesującymi i angażującymi uwagę dziecka zabawkami!

Jakie zabawki sensoryczne wybrać?

Każda zabawka powinna być dopasowana do wieku dziecka oraz jego indywidualnych możliwości. Obdarowując malucha zabawką przeznaczoną dla starszaków możemy osiągnąć efekt nadmiernej stymulacji zmysłów, który będzie skutkował zmęczeniem i/lub zdenerwowaniem dziecka. Z kolei zabawka dedykowana dzieciom młodszym, może być po prostu nudna dla dziecka starszego. Producenci zabawek są zobowiązani do umieszczania na swoich produktach najistotniejszych informacji, w tym również podawania wieku dziecka, dla którego dana rzecz jest przeznaczona – to wskazówka, z której zdecydowanie należy skorzystać wybierając zabawkę dla naszej pociechy.

Zobacz: zabawki sensoryczne w sklepie zabawkoboty.pl

Najlepsze zabawki sensoryczne? Proste i doskonale zaprojektowane, zachęcające do aktywnej zabawy, wykonane z trwałych materiałów (naturalnego drewna lub najwyższej jakości, bezpiecznych tworzyw sztucznych) oraz starannie wykończone. Oto cztery przykłady zabawek sensorycznych, przeznaczonych dla maluchów od pierwszych miesięcy życia i małych dzieci (w wieku: od roku do 4 lat).

Naprawdę krzywa wieża (Tobbles Krzywa Wieża)

FAT BRAIN TOY: TOBBLES KRZYWA WIEŻA
FAT BRAIN TOY: TOBBLES KRZYWA WIEŻA fot.zabawkoboty.pl

To zabawka składająca się sześciu, różnej wielkości, kulistych elementów, które można układać jeden na drugim. Wieża będzie mniej lub bardziej krzywa – w zależności od planu i / lub umiejętności dziecka. Zabawa kulistymi klockami to doskonałe ćwiczenie cierpliwości, precyzji, koordynacji ręka – oko oraz zdolności motorycznych (zwłaszcza małej motoryki). Ale to nie wszystko! Każdy element wieży został wykonany z elastycznego i bezpiecznego materiału, dzięki czemu najmłodszym, kilkumiesięcznym brzdącom „klocki” posłużą jako gryzaki.

Więcej niż grzechotka! (Pastelowy Roller – Grzechotka)

PLAN TOYS: PASTELOWA GRZECHOTKA ROLLER DO TURLANIA
PLAN TOYS: PASTELOWA GRZECHOTKA ROLLER DO TURLANIA fot.zabawkoboty.pl

Grzechotka wykonana z lekkiego drewna kauczukowego, pokrytego bezpiecznymi, ekologicznymi barwnikami to zabawka, która świetnie sprawdzi się w rękach kilkumiesięcznego malucha. Zabawa grzechotką – rollerem będzie stymulowała słuch i wzrok (zarówno podczas ręcznego nią potrząsania, jak i podczas turlania jej po podłodze), a także zachęcała do podejmowania prób samodzielnego przemieszczania – pełzania, a następnie raczkowania i stawiania pierwszych kroków. Doskonałej jakości materiał to gwarancja trwałości i wytrzymałości zabawki, która może posłużyć nie jednemu maluchowi!

Kolorowe, silikonowe kulki (Wimzle – zabawka sensoryczna dla malucha)

FAT BRAIN TOY: WIMZLE ZABAWKA SENSORYCZNA DLA MALUCHA
FAT BRAIN TOY: WIMZLE ZABAWKA SENSORYCZNA DLA MALUCHA fot.zabawkoboty.pl

Wimzle to kwintesencja sensorycznej zabawki dla malucha! Zestaw kolorowych, silikonowych kulek, z których każda jest nieco inna (różnią się kolorem, fakturą, wykończeniem za pomocą silikonowych pierścieni) i każdą można chwycić, ścisnąć, przekręcić, pociągnąć… Kulki połączone są trwałym, ale bardzo elastycznym materiałem, dzięki czemu całość jest maksymalnie trwała i bezpieczna. To zabawka, która zachęca dziecko do ćwiczenia małej motoryki, koordynacji ręka – oko oraz kreatywności, a ząbkującym maluchom służy dodatkowo jako oryginalny gryzak.

Pierwsza łamigłówka (Flexicule – Łamigłówka dla Malucha)

FAT BRAIN TOY: FLEXICULE ŁAMIGŁÓWKA
FAT BRAIN TOY: FLEXICULE ŁAMIGŁÓWKA fot.zabawkoboty.pl

Flexicule to zabawka o maksymalnie nowoczesnym designie, złożona z pięciu elastycznych elementów. Zabawkę można rozłożyć na części pierwsze, a następnie „połamać sobie głowę” próbując ją złożyć w taki sposób, by całość utworzyła wyjątkową kostkę. To świetny sposób na ćwiczenia małych rączek oraz koordynacji ręka – oko, a także wyśmienita okazja do potrenowania logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Flexicule przeznaczone są dla brzdąców już od pierwszego roku życia.

Udostępnij wpis