Terapia manualna to wciąż jeszcze dla wielu owiana tajemnicą metoda leczenia bólu i ogólnie dysfunkcji narządów ruchu. Tymczasem wielu pacjentów korzystając z takiej formy zabiegów odczuwa znaczną poprawę w funkcjonowaniu stawów i mięśni. Za pomocą terapii manualnej leczone są m.in. zespoły bólowe kręgosłupa, miednicy, bioder, głowy, zaburzenia miesiączkowania oraz stany pourazowe. Pacjenci poddający się rehabilitacji manualnej są leczeni przez fizjoterapeutę za pomocą różnych technik, tzw. „narzędzi”. Najbardziej chyba znana jest metoda pracy ze skórą, czyli zastosowanie określonych chwytów i ucisków stymulujących tkanki miękkie. Dzięki temu mięsień zostaje odblokowany, a następnie staw, co skutkuje przywróceniem mu fizjologicznej ruchomości.
Spis treści
Terapia czaszkowo – krzyżowa
Delikatna terapia czaszkowo-krzyżową, zwana jest także CranioSacralną. Terapeuta, za pomocą subtelnego ucisku na tkanki miękkie pacjenta, rozluźnia powięzi otaczające narządy wewnętrzne oraz oddziałuje na oponę twardą rdzenia kręgowego i mózgu. Dzięki temu leczenie wpływa korzystnie m.in. na takie układy jak: mięśniowy, nerwowy, limfatyczny, powięziowy i inne. Efekt? Pacjent pozbywa się bólu i czuje się odprężony. Wszystko to w otoczeniu profesjonalnej opieki, której efekty są najczęściej trwałe.
Terapia krzyżowo – czaszkowa u dzieci
Jest to terapia wyjątkowo delikatna i nieinwazyjna, dlatego nie ma obaw, że maluchowi coś może grozić. Nie od dziś wiadomo, że dotyk leczy, dlatego już od najmłodszych lat życia dziecka, trzeba pomoc mu wejść w świat nieznanych bodźców, atakujących jego układ nerwowy. Fizjoterapeuta wykonuje dłońmi ruchy terapeutyczne, dotykając tkanek miękkich na ciele dziecka, w celu ich rozluźnienia. Działa też na struktury kostne w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego, dzięki czemu usunięte zostają napięcia i rożne dysfunkcje z całego układu. Maluch jest zrelaksowany, znikają problemy z zasypianiem, kolkami, wzdęciami i innymi dolegliwościami obniżającymi komfort życia dziecka.
Wskazania do terapii
Terapia czaszkowo-krzyżowa pomaga pozbyć wielu różnych dysfunkcji, które mogą wiązać się np. z bólami i zawrotami głowy, bólami kręgosłupa i kończyn, zespołem jelita drażliwego, zaburzoną gospodarką hormonalną, nadwagą, stresem czy depresją.
Terapia manualna kręgosłupa
Dlaczego terapia manualna holistyczna jest tak bardzo skuteczna? Dzieje się tak dlatego, ponieważ jest to metoda, w której patrzy się na człowieka całościowo. Duchowość, psychika i ciało łączą się ze sobą ściśle i wszelkie przeszkody w ich łączności są przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Terapia manualna kręgosłupa polega na zastosowaniu ucisku na ciało, a konkretnie na tkanki miękkie, w celu wyeliminowania bólu i usunięcia jego przyczyny. Terapeuta manualny kręgosłupa dąży do odblokowania na początku mięśnia, a później stawu, aby zapewnić mu jego naturalną ruchomość. Za pomocą wprawnych ucisków tkanek miękkich (skóra, wiązadła, ścięgna, mięśnie oraz nerwy) dociera się do miejsc obolałych. Podczas terapii, oprócz neuromobilizacji, manipulacji i mobilizacji, wykorzystywane są także takie techniki jak masaż czy stretching, czyli rozciąganie mięśni i stawów.
Przy schorzeniach kręgosłupa
Schorzenia kręgosłupa są różne – skoliozy, pogłębione lordozy i kifozy, reumatoidalne zapalenie stawów, uszkodzenia mechaniczne, zwyrodnienia i stany zapalne, zbytnie napięcie mięśni, rwa kulszowa i wszelkie wady postawy. Wszystkim tym dysfunkcjom zawsze towarzyszy szereg objawów, ale jednym podstawowym jest ból – silniejszy, słabszy, tępy lub nagły, ale zawsze obecny. Często zespoły bólowe kręgosłupa są pochodną czynników psychogennych – od lat gromadzonego stresu, lęków, niepokojów i nerwic. Pacjent wielokrotnie chodzi od lekarza do lekarza i nie uzyskuje skutecznej pomocy. Wtedy pozostaje jeszcze jedna niezawodna metoda walki z bólem – terapia manualna kręgosłupa. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonym zabiegom, komfort życia pacjenta znacznie się poprawia.
Terapia manualna stawu biodrowego
Dysfunkcja stawu biodrowego jest najczęściej sutkiem choroby zwyrodnieniowej. Ból w obrębie tego stawu jest duży. Potęgują go patologiczne zmiany zapalne, niedostateczna ilość mazi wyścielającej chrząstkę, namnażanie się wyrośli kostnych zwanych osteofitami, itd. Terapia manualna stawu biodrowego pomaga pozbyć się zespołu bólowego poprzez odpowiednią stymulację tkanek miękkich i struktur kostnych przez dotyk. Wywiad z pacjentem oraz odpowiednia technika badawcza i zabiegowa pozwalają dotrzeć do źródła bólu. Mięśnie zostają rozluźnione, mediatory bólowe i stan zapalny usunięte ze stawu. Dzięki temu chrząstka stawowa zostaje odżywiona, a staw biodrowy zaczyna pracować możliwie jak najlepiej. Bardzo często nie jest możliwie przywrócenie mu idealnej sprawności, ale za pomocą terapii manualnej można doprowadzić go do działania w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do fizjologicznych.
Przy schorzeniach stawu biodrowego
Wszelkie schorzenia stawu biodrowego wymagają konsultacji lekarskiej, a następnie określonej formy rehabilitacji oraz terapii manualnej. Staw może boleć z powodu postępującego zwyrodnienia i tworzenia się stanów zapalnych. Może też być uszkodzony po urazie mechanicznym lub boli pod wpływem oddziaływania czynników psychogennych. Często dolegliwości bólowe w obrębie stawu biodrowego są skutkiem uszkodzenia mechanicznego kości, np. po upadku. W niektórych przypadkach wynikają one z wad rozwojowych, czy też reumatoidalnego zapalenia stawów. Również w tego typu dysfunkcjach terapia holistyczna stawu biodrowego przynosi zadowalające efekty. Rozluźnienie, eliminacja bólu i zwiększenie ruchomości w stawie – to najlepsze dowody na skuteczność prowadzonej terapii.
Terapia manualna stawu kolanowego
Jeśli twoje dolegliwości bólowe związane są ze stawem kolanowym, spróbuj bardzo pomocnej terapii manualnej. Na czym ona polega? Terapia manualna stawu kolanowego polega na odpowiednim dobraniu techniki diagnostyczno-leczniczej oraz zastosowaniu konkretnych chwytów i ucisków chorego miejsca. Zabieg ten oddziałuje na tkanki miękkie, m.in., na powięź, czyli włóknistą tkankę otaczającą mięśnie, ścięgna i stawy. Jest ona bardzo unerwiona, dlatego odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwala pozbyć się szeregu objawów bólowych.
Na schorzenia stawu kolanowego
Schorzenia stawu kolanowego to najczęściej uszkodzenia łąkotki, więzadeł krzyżowych, chrząstki, przeciążenia i inne przykre schorzenia, często niezdiagnozowane dokładnie. Po szczegółowym wywiadzie, badaniu fizykalnym, a także analizie materiału pochodzącego z badań RTG czy MRI należy dobrać odpowiednią technikę terapii i rehabilitacji.
Wskazania do terapii dzieci
Wciąż wzrasta liczba dzieci i młodzieży zagrożonych wystąpieniem wad postawy, ale też innych schorzeń, często wymagających długofalowego leczenia. Przeważnie są to problemy związane z płaskostopiem, koślawymi lub szpotawymi kolanami oraz skrzywieniem kręgosłupa. Nie zawsze profilaktyka złych nawyków, aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą zabezpieczyć przed wystąpieniem dysfunkcji. Terapia wad u dzieci dotyczy także takich schorzeń, jak zespół Aspergera, kręcz karku, zaburzenia wypróżniania, stany pourazowe, mózgowe porażenie dziecięce, lęki, zaburzenia snu oraz szereg innych dolegliwości dotykających najmłodszych pacjentów.