Holistyczna terapia manualna – na czym polega?

Holistyczna terapia manualna - na czym polega?

Człowiek jest istotą złożoną z kilku współistniejących ze sobą sfer – ciała, ducha i psychiki. Jeśli jakiś czynnik zakłóci relację między nimi, wtedy pojawiają się różne dolegliwości, będącymi sutkiem zmian w tkankach ciała. Czasami przez lata gromadzą się w ciele i psychice negatywne emocje, które do pewnego czasu są skutecznie kompensowane przez organizm. Wypieranie ich nie trwa jednak w nieskończoności, zawsze nadchodzi czas, kiedy się uaktywniają, przyczyniając do powstania wielu szkód na duszy i ciele.

Holistyczna terapia manualna z powodzeniem leczy różne psychogenne dolegliwości, których źródło musi zostać odnalezione. Pod opieką lekarza i fizjoterapeuty przeprowadzane są zabiegi terapeutyczne, polegające na leczeniu bólu, dzięki odwołaniu się szczególnie do emocji człowieka. Leczenie holistyczne wspiera też skutecznie osoby, mające problemy narządami ruchu. Zespoły bólowe w określonych partiach ciała są skutkiem działania rożnych mechanizmów, które podczas terapii manualnej są wykrywane i niwelowane.

Leczenie holistyczne

Leczenie holistyczne staje się coraz bardziej popularne. Metoda holistyczna polega na stosowaniu nieinwazyjnych metod ręcznych, czyli ucisków określonych partii ciała w celu pozbycia się napięcia mięśni i bólu. W leczeniu holistycznym, oprócz ww. ucisków tkanek miękkich, stosuje się także inne wprawne ruchy, dzięki którym zostaje odblokowany mięsień, a później ruchomość stawu. Stosowane są także zabiegi odruchowe, jak igłoterapia, zabieg per rectum oraz zabiegi biomechaniczne: manipulacje i mobilizacje tkanek miękkich. Odpowiedni zestaw ćwiczeń terapeutycznych i zabiegów w leczeniu holistycznym dobierany jest indywidualnie do pacjenta.

Terapeuta holistyczny

Dobry terapeuta holistyczny dotrze do przyczyny dolegliwości bólowych, np. zlokalizowanych w obrębie barku, kręgosłupa czy kolana. Sprawdzi jaką ten ból ma proweniencję – psychogenną, mechaniczną, czy chorobową, co pozwoli mu skutecznie poprowadzić pacjenta od źródła problemu do jego skutecznego rozwiązania. Generalnie chodzi tu o pobudzenie organizmu do reakcji samoleczenia. Służyć ma temu m.in. rozmowa z pacjentem oraz wspólne wypracowanie równowagi psychofizycznej.

Terapeuta holistyczny pomoże ci zrozumieć własne ciało, poznać jego reakcje na stres oraz różne emocje. Praca z objawem chorobowym, na bazie rożnych technik badawczych, teoretycznych i zabiegowych oraz dzięki i wykorzystaniu reakcji organizmu na bodźce lecznicze, to najprostsza droga do sukcesu. Terapia manualna w modelu holistycznym działa też jako delikatne wsparcie chorego, który cierpi na różne choroby organiczne.

Wskazania do manualnej terapii holistycznej

Z terapii holistycznej warto skorzystać wtedy, gdy odczuwasz od dłuższego czasu ból i dyskomfort w danej części ciała, np. kręgosłupie lub stawie biodrowych czy kolanowym. Holistyczne leczenie wskazane jest też w przypadku występowania mrowień, cierpnięcia, palenia na całym ciele oraz osłabienia siły mięśniowej. Leczy także zaburzenia seksualne, zaburzenia miesiączkowania oraz niezdiagnozowane bóle zębów, twarzy, gardła.

Udostępnij wpis