Co powinnaś wiedzieć przed pierwszym karmieniem piersią?

Jak powinno wyglądać i kiedy należy wykonać pierwsze karmienie maleństwa – to problemy, z którymi najczęściej borykają się świeżo upieczone mamy. Oto kilka wskazówek, które powinny pomóc.

Jak przygotować się do pierwszego naturalnego karmienia?

Pierwsze karmienie to wyjątkowo ważny moment zarówno dla mamy, jak i jej maleństwa. To wyczekiwana chwila, która zapieczętuje nową relację. Dlatego aby wszystko przebiegło jak najlepiej warto przygotować się do niego już w czasie ciąży. Jak to zrobić? Najwięcej informacji na ten temat można otrzymać w szkole rodzenia. Są to głównie wskazówki praktyczne dotyczące sposobów i technik karmienia czy najwygodniejszych pozycji.

Mamie pozostaje zadbać o takie ważne szczegóły, jak: miejsce, gdzie będzie odbywało się karmienie; specjalny stanik do karmienia; podparcie pod plecy i kark. To ważne, aby w trakcie tej czynności równie komfortowo czuły się obydwie strony czyli malec, jak i jego mama.

stopy dziecka

Kiedy powinno odbyć się pierwsze karmienie piersią?

Według specjalistów pierwsze karmienie powinno odbyć się tuż po porodzie. Najbardziej optymalny moment to pierwsze 30 minut do godziny życia malucha. Dla noworodka ważne jest przy tym nie tylko to, kiedy otrzyma swój pierwszy posiłek, ale również czas, jaki wtedy spędzi ze swoją mamą. Istnieją zalecenia, według których taki pierwszy kontakt powinien trwać co najmniej godzinę i nie powinno się go absolutnie przerywać. To ważne nie tylko dla dziecka, które o wiele łatwiej adaptuje się do nowego otoczenia, ale i dla mamy, mającej okazję do nawiązania bliskiej więzi ze swoim maleństwem.

Pierwsze karmienie w praktyce

Pierwsze karmienie powinno odbywać się „na żądanie” czyli tak często, jak malec będzie to sygnalizował. Malucha należy wtedy przystawiać do każdej z piersi na co najmniej 15-25 minut.

W jaki sposób rozpoznać, że dziecko chce jeść? Maluch najczęściej oznajmia to przez: częste otwieranie buzi, wysuwanie języka, ssanie paluszków, mlaskanie, ziewanie. Przerwy między kolejnymi karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny. Jeśli dziecko samo nie dopomina się jedzenia, należy je delikatnie wybudzić przez smyranie po stópkach i zachęcić do ssania. Taki sposób karmienia powinien trwać przez pierwsze dni po porodzie.

W pierwszym karmieniu tak naprawdę najważniejsze jest zapewnienie bliskiego kontaktu maleństwa z jego mamą. To początek więzi, jaka się między nimi buduje. Obawy dotyczące tego pierwszego wyjątkowego spotkania ze swoim dzieckiem to całkiem normalny stan. Przeżywa je każda świeżo upieczona mama. Ważne, aby jak najszybciej się ich pozbyć i zapewnić tym samym dziecku poczucie bezpieczeństwa, a sobie komfort psychiczny.

Udostępnij wpis