Hipertermia – nowatorski sposób leczenia nowotworów

zdrowie

Nowotwory potrafią być bardzo uparte i oporne na standardowe metody walki z nimi. Bardzo często klasyczne zabiegi chirurgiczne, chemioterapia czy radioterapia nie przynoszą zadowalających efektów.

Idealnym rozwiązaniem wspomagającym leczenie nowotworów jest hipertermia , zwana również termoterapią. Stosowana jest głównie w leczeniu zmian nowotworowych. To jedna z metod leczenia nowotworów, która pod wpływem sztucznie wywołanego, zamierzonego podwyższenia temperatury tkanek poza zakres immunologicznie dozwolony – uszkadza, a nawet całkowicie niszczy komórki rakowe i ogniska przerzutów, jak również zapobiega rozprzestrzenianiu się przerzutów. Zastosowane w hipertermii ciepło może doprowadzić do zatrzymania procesu chorobowego i cofnięcia choroby, nie niszcząc przy tym zdrowych tkanek. Hipertermia onkologiczna to metoda leczenia, którą można zastosować w każdym rodzaju nowotworu, wykluczając jedynie nowotwór krwi.

Jakie są zalety hipertermii?

Zalety hipertermii onkologicznej są olbrzymie. W przeciwieństwie do wielu innych metod leczenia raka, hipertermia jest bezbolesna, nieinwazyjna i w pełni nietoksyczna. Pobudza układ immunologiczny, poprawia resekcyjność, wspomaga działanie radioterapii i chemioterapii, a jednocześnie redukuje nieprzyjemne skutki uboczne tych dwóch metod leczenia. Działa przeciwbólowo oraz podnosi komfort i jakość życia pacjenta. Dużą zaletą hipertermii jest również to, że przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać w szpitalu. Hipertermia jest dobrze tolerowana przez pacjentów, bez względu na stan zaawansowania choroby i wiek chorego.

Gdzie można znaleźć ośrodki, które wykonują ten rodzaj terapii?

Na świecie istnieje kilkaset ośrodków wykorzystujących metodę hipertermii w leczeniu nowotworów. Hipertermia ogólnoustrojowa jest także z powodzeniem wykorzystywana w Polsce. Przychodnie wspomagające leczenie chorób nowotworowych hipertermią znajdują się w Katowicach i w Warszawie.

Udostępnij wpis