Techniki relaksacyjne – przykłady, których jeszcze nie znasz

Techniki relaksacyjne - przykłady, których jeszcze nie znasz

Istnieje wiele różnych technik relaksacyjnych, pomagających skutecznie walczyć ze stresem, skumulowanym w mięśniach, stawach i więzadłach. Napięte, przykurczone mięśnie bolą, stawy mają ograniczoną ruchomość, a w następstwie tych procesów dochodzi do utrwalenia tego stanu. Pacjent odczuwa ciągłe napięcie w okolicach pleców, brzucha, twarzy, czego efektem jest agresja i różne problemy związane ze sferą psychiki. Grunt, to znaleźć odpowiednią dla siebie technikę relaksacyjną, która pozwoli w miarę szybko i skutecznie pozbyć się dyskomfortu w określonych partiach ciała. Trzeba jednak wiedzieć, że wszelkie techniki relaksacyjne odniosą efekt tylko wtedy, gdy świadomie i z uporem będziesz dążyć do wyzdrowienia, obserwując reakcje swojego ciała na sytuacje stresogenne.

Techniki relaksacyjne na stres

Jedną z podstawowych technik relaksacyjnych jest autoterapia. Za jej pomocą możesz leczyć dysfunkcje narządu ruchu, poprzez rozpoznawanie odpowiedzi własnego organizmu na stres i skuteczne ich eliminowanie. Za pomocą autoterapii możesz też dążyć do zmiany wzorców reagowania na sytuacje stresogenne. Dogłębne poznanie siebie i praca nad emocjami, to najprostsza droga do pozbycia się wielu niepotrzebnych dysfunkcji narządu ruchu. Jedną z form autoterapii jest technika PIRów czyli poizometrycznej relaksacji mięśniowej lub pozycji rozciągających. To także nauka świadomego rozluźniania mięśni, tzw. eutonia, stosowanie mobilizacji punktów bolesnych, przykurczonych mięśni itp. Techniki relaksacyjne dla dzieci są podobne, jednak wymagają od terapeuty wyjątkowego podejścia, aby dziecko świadomie brało udział w autoterapii i nie czuło lęku.

Formy autoterapii

Form autoterapii jest sporo i tylko od ciebie, czy też od terapeuty, zależy, które z nich będziesz wykonywać. Może to być np. relaksacja mięśni poprzez zastosowanie tzw., PIRów, czyli rozciąganie tkanek miękkich i przywrócenie mięśniom odpowiedniej elastyczności i długości. Dużą popularnością cieszy się metoda eutonii, polegająca na świadomej nauce postrzegania swojego ciała, zachowania, funkcjonowania narządów wewnętrznych i własnych emocji.

Eutonia

Eutonia jest jedną z wielu technik relaksacyjnych, zaliczanych do grupy tzw. autoterapii. Dzięki stosowaniu odpowiedniej gimnastyki rozluźniającej, można świadomie regulować napięcie w poszczególnych partiach mięśniowych. Stosowanie technik eutonii, to także świadoma nauka postrzegania swojego ciała, zachowania, funkcjonowania narządów wewnętrznych i własnych emocji. Technika eutonii prowadzi do polepszenia się percepcji czuciowo-zmysłowej w sferze odczuwania powierzchniowego i głębokiego. Efektem dobrze przeprowadzonych ćwiczeń jest osiągniecie stanu tzw. eutonii, czyli prawidłowo działającego potrójnego unerwienia mięśni. Napięcie zostaje skutecznie zredukowane, zmniejsza się nerwowość, stany lękowe i problemy ze snem.

Metody świadomego rozluźniania mięśni

Często jest tak, że mięśnie są przykurczone, napięte i bolesne, co jest skutkiem różnych czynników psychogennych, ale też wynika z wad postawy i urazów mechanicznych. Ból powoduje z kolei jeszcze silniejsze napięcie mięśni, co tworzy błędne koło niekończącego się bólu i napięcia. Wielokrotnie zwykłe ćwiczenia i ruch na świeżym powietrzu nie pomagają na tyle, aby odczuć znaczną poprawę. Pomocne okazują się wtedy różne techniki relaksacyjne, polegające na świadomym rozluźnianiu mięśni.

Jedną z pomocnych technik w leczeniu różnych zespołów bólowych i przykurczu mięśni jest Poizometryczna Relaksacja Mięśni. Dobrze przeprowadzona terapia skutkuje prawidłowym rozciągnięciem mięśni, więzadeł i powięzi oraz przywróceniem naturalnej długości i elastyczności mięśniom. Terapeuta i pacjent wykonują naprzemienne sekwencję ruchów, mających na celu zlikwidowanie przeciążeń w obrębie danego stawu.

Oprócz wyżej wymienionych metod istnieją też inne techniki relaksacyjne, pomagajcie pozbyć się napięcia generowanego poprzez stres. Warto zdecydować się na taką formę pracy nad sobą, ponieważ długo nie leczone stany podwyższonego napięcia emocjonalnego, prowadzą do wielu dysfunkcji narządów ruchu, unieruchomień stawów, zawrotów głowy itp. Szybka reakcją na stres pozwoli skutecznie wyeliminować przyszłe problemy związane ze sferą emocjonalną.

Udostępnij wpis