Pierwszy set pędzli do makijażu – jakie pędzle wybrać

Wykonanie starannego i efektownego makijażu wymaga nie lada wprawy i – jak zawsze w takim przypadku, ćwiczenie czyni mistrza – nie można inaczej nauczyć się wykonywać mistrzowskiego makijażu niż… wykonując go. Może pierwsze sto razy nie przyniesie upragnionego efektu, ale sto pierwszy już tak. I tak jak malarz potrzebuje do wykonania arcydzieła stosownych farb i pędzli, tak i my stajemy przed koniecznością zakupu kosmetyków oraz pędzli do makijażu. Zasady ich samodzielnego doboru są skomplikowane – już choćby dlatego, że to kwestia bardzo indywidualna. Profesjonalna makijażystka albo stylistka ma swoje ulubione kształty, marki, często używa pędzli niezgodnie z ich przeznaczeniem (ale to nie błąd – to już sztuka, kwestia wprawy oraz lat eksperymentów). Osoba początkująca powinna skorzystać z gotowego kompletu. Dlaczego? Na to oraz inne pytania odpowiemy w tym właśnie poradniku.

Pędzle do makijażu twarzy – to podstawa!

Nie uda nam się zrobić perfekcyjnego makijażu bez pędzli. Nie oznacza to, że potrzebujemy całej baterii pędzli, ale że musimy przyjrzeć się naszym nawykom. Czy zawsze rozprowadzamy na twarzy podkład, puder sypki, róż, rozświetlacz… – które z tych kosmetyków naprawdę są w użytku na co dzień? Malujemy oczy? Usta? Kompletny makijaż twarzy najczęściej wykonujemy na specjalne okazje, na co dzień zadowalając się wersją nude. Może już nabrałyśmy nawyku używania silikonowych gąbeczek trójkątnych albo tzw. baeuty blenderów? O, i może jeszcze lubimy niektóre kosmetyki rozprowadzać palcami?

Kiedy już ustalimy listę naszych preferencji, łatwiej nam będzie podjąć decyzję o zakupie setu startowego. Nie musimy wycofywać się całkowicie z naszych przyzwyczajeń – traktujemy zakup pędzli jako wejście na nową drogę makijażowego wtajemniczenia. Możemy wiec zacząć od zestawu kilku pędzli – trzech czy pięciu. Będą to pędzle najłatwiejsze w użyciu, niezbędne i wielofunkcyjne. Jeśli eksperyment się powiedzie i spodoba nam się wykonywanie makijażu przy ich pomocy, możemy sięgnąć po bardziej rozbudowane zestawy.

Dlaczego warto zakupić pędzle w zestawie, nie osobno?

Kupując pędzle w zestawie możemy mieć pewność, że dobrane one zostały w taki sposób, że uda nam się wykonać staranny i efektowny makijaż. Zestaw pędzelków do makijażu pozwala osobie początkującej rozeznać się w swoich realnych potrzebach, przyjrzeć każdemu pędzlowi z osobna, określić jego funkcjonalność w naszym indywidualnym przypadku oraz ewentualnie… zrezygnować z tego akurat egzemplarza. Zbilansowana cena pierwszego setu pędzli do makijażu pomoże nam w podjęciu takiej decyzji. To tak jak z łamaniem zasad: żeby łamać zasady trzeba je najpierw bardzo dobrze poznać. Może się także okazać, że kilkupędzlowy zestaw to dla nas stanowczo za mało narzędzi. Początki bywają trudne, dlatego właśnie bazowy, startowy zestaw powinien stać się punktem wyjścia do dalszych eksperymentów.

Czym kierować się przy wyborze zestawu pędzli do makijażu?

Obok indywidualnych preferencji związanych z makjażowymi nawykami, wybierając zestaw  musimy uwzględnić także jakość samych pędzli oraz materiał, z którego są wykonane. Do wyboru mamy włosie syntetyczne, naturalne i mieszane (tzw. pędzle duo fibre zwane skunksami). Żelazna zasada głosi, że włosie naturalne sprawdza się w rozprowadzaniu produktów sypkich, suchych, pudrowych, a syntetyczne w przypadku kosmetyków o gęstej kremowej konsystencji. Uwaga! Włosie naturalne może uczulać, dlatego… uczulamy alergików, żeby koniecznie sprawdzili jak ich skóra odnajduje się w kontakcie z pędzlem z tego rodzaju włosia. Kolejna sprawa to utrzymanie pędzli w czystości: włosie naturalne jest delikatniejsze i musimy więcej czasu poświęcić na jego pielęgnację. Włosie syntetyczne można traktować dużo mniej delikatnie – zwłaszcza kiedy doprowadzamy pędzle do ładu po aplikacji pomadki, kosmetyku, który uchodzi za najbardziej niszczący pędzle.

I jeszcze jedno: zawsze powinniśmy sprawdzić, czy główka każdego pędzla w zestawie jest perfekcyjnie przystrzyżona, czy nie wystają z niej pojedyncze włoski, które mogą zniweczyć wszystkie nasze malarskie zabiegi.

Ile pędzli kupić w pierwszym zestawie?

Jak już ustaliliśmy, „kilka” to opcja najbardziej strategiczna. W zestawie Must Have znajdziemy trzy pędzle: duży, do aplikacji sypkich kosmetyków; ścięty, gęsty pędzel idealny do nakładania różu oraz pudru oraz wielofunkcyjny pędzel do podkładu o gęstym włosiu, doskonały do nakładania do kosmetyków sypkich, płynnych i kremowych. Zestaw pędzli Unicorn to sześć lub osiem elementów – podstawowa kolekcja, która zawiera cztery pędzle do makijażu twarzy i dwa do makijażu oczu albo cztery pędzle do makijażu twarzy i cztery do makijażu oczu. Wymienione zestawy są małe, ale bardzo wszechstronne.

Jeśli opanujemy pracę z pędzlami podstawowymi, zawsze możemy pomyśleć o zakupie dodatkowych.

Zestaw pędzli do makijażu w podróży – który wybrać?

Jeśli nauczymy się używać pędzle do makijażu, nie będziemy chciały się z nimi rozstawać. Zabranie w podróż zestawu Must Have albo Every Day Essentials to optymalne rozwiązanie. W obu zestawach znajdziemy wyłącznie pędzle określane mianem niezbędnych, które umożliwią nam wykonanie perfekcyjnego makijażu i na pewno zmieszczą się w każdej kosmetyczce. W podróży liczy się właśnie wszechstronność pędzli, a nie ilość. Dobrze też, żeby zestaw podróżny można było zapakować w osobne etui, żeby w sytuacji ograniczonych możliwości czyszczenia pędzli nie narażać ich na zniszczenie, a kosmetyczki na zabrudzenie.

Ile zapłacę za zestaw pędzli?

Ceny bazowych zestawów pędzli do makijażu zaczynają się w okolicach dwudziestu złotych, jednak niska cena nie powinna być elementem decydującym, bo możemy trafić na pędzle kiepskiej jakości. Najlepiej śledzić trendy i znać polecane przez profesjonalistów marki a także zwracać uwagę na to, jakich marek stanowczo nie polecają. Rozsądnie jest więc kupić lepszej jakości pierwszy set pędzli do makijażu w cenie promocyjnej – o co w dobie ogromnej konkurencji na rynku nie jest trudno – niż tani, który może okazać się bezużyteczny. Dobrze dobrany komplet pędzli zawsze wart jest swojej ceny, a relacja ceny do jakości nie pozostawia nic do życzenia.

Gdzie kupić zestaw pędzli do makijażu?

Pędzle do makijażu kupujemy w sklepach z akcesoriami kosmetycznymi. Możemy też czasem zajrzeć do… sklepu dla plastyków, gdzie znajdziemy cienki pędzelek doskonale nadający się do malowania kresek na górnej powiece. Ważne, żeby nie nabywać pędzli w przypadkowych miejscach jak stoiska na bazarach czy kosze z przecenionymi towarami w supermarketach. Można tu trafić na pędzle wykonane ze złej jakości materiałów, pełne barwników, które mogą uczulać. Wykonanie makijażu takimi pędzlami na pewno zniechęci nas do podejmowania dalszych makijażowych eksperymentów, a może nawet upewnić nas w błędnym przekonaniu, że wykonanie starannego i efektownego makijażu leży poza zasięgiem naszych możliwości.

Udostępnij wpis